अमेरिकासँग यसरी ब्ल्याकमेल गर्छ उत्तर कोरिया

 

प्रोफेसर मुक्तदर खान, अन्तर्राष्ट्रिय मामलका जानकार
काठमाडौँ । ‘उत्तर कोरियासँग अमेरिका कुनै शर्त विना वार्ताका लागि तयार छ,’ – यो भनाई अमेरिकी विदेश मन्त्री रेक्स टेलरसनको हो ।

अमेरिका पहिलादेखि यो भन्दै आएको थियो कि, उत्तर कोरिया जबसम्म आफ्नो परमाणु र मिसाइल कार्यक्रम छाड्दैन, तजसम्म उसँग छलफल हुँदैन । तर, अब अमेरिकी विदेश मन्त्री रेक्स टिलरसनको यो भनाईलाई उत्तर कोरियाका विषयमा अमेरिको नीतिमा आएको ठूलो परिवर्तितका रुपमा पनि हेरिएको छ ।

उत्तर कोरियामा पनि यसलाई अमेरिकी नीतिमा आएको ठूलो परिवर्तनका रुपमा हेरिएको छ । अमेरिका र उत्तर कोरियाका बीचमा यसबीच दुई कुरा भएका छन् । यसअघि कुटनीतिक कोशिषको एउटा मात्र उदेश्य उत्तर कोरियालाई आफ्नो परमाणु र मिसाइल कार्यक्रम पुरै बन्द गराउनका लागि हुन्थ्यो ।

तर, अहिले उत्तर कोरियाको हथियार कार्यक्रम वैज्ञानिक र प्राविधिक तरिकाले पछिल्लो एक बर्षमा धेरै विकसित भएको छ । उत्तर कोरियाको हथियारले पहिलाको तुलनामा अब धेरै टाढा र अचूक तरिकाले हमला गर्न सक्छ । अमेरिकाको उत्तरी क्षेत्र अब उत्तर कोरियाको आक्रमणको क्षमताभित्र आउँछ ।

यसले अमेरिकी अब बाध्यत्मक अबस्थामा आएको छ कि जहाँ ऊ अब युद्ध पनि गर्न सक्दैन । र, यदि युद्ध भइहाल्यो भने पनि उत्तर कोरियाले गुआम या अलास्काजस्ता अमेरिकी क्षेत्रमा हमला गर्न सक्ने सम्भावना छ । यसकारण अमेरिकाले बाध्यतावस वास्तविकता स्वीकार गर्नुपरेको छ ।

Copy From Ratopati

Please follow and like us:

अथवा इमेल बाट कमेन्ट गर्न तलको अर्को बक्समा जानुहोला।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Enjoy this blog? Please spread the word :)